Obrzezanie

Czym jest obrzezanie?

Obrzezanie jest zabiegiem polegającym na usunięciu napletka. Napletek jest ruchomym fałdem skórnym zakrywającym żołądź prącia. Obrzezanie jest jednym z najstarszych i powszechnie stosowanych zabiegów. Pierwsze operacje przeprowadzane były wiele tysięcy lat temu już przy pomocy kamiennych narzędzi wśród kultur całego świata. Aktualnie szacuje się, że 30% męskiej części populacji jest obrzezana. Wykonywane są nie tylko z przyczyn religijnych, kulturowych i społecznych ale także medycznych.

Przygotowanie do zabiegu

  • Na 24 godziny przed zabiegiem nie zaleca się spożywania alkoholu mogącego działać odwadniająco i zmniejszyć efektywność znieczulenia.
  • Zarówno przed jak i po zabiegu nie wolno przyjmować leków p/krzepliwych mogących powodować zwiększone krwawienie.
  • Zalecane jest dokładne umycie okolicy genitaliów(szczególnie pod napletkiem)  i wygolenie włosów łonowych.
  • Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym(u nas w klinice), więc nie ma przeciwwskazań do spożycia lekkiego posiłku przed.
  • Infekcje układu oddechowego, ropne zmiany skórne, opryszczka, są przeciwwskazaniem do wykonania operacji
  • Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie powinien prowadzić samochodu. Wskazana opieka osoby towarzyszącej.

Zalety obrzezania

  • Ułatwia utrzymywanie higieny prącia.
  • Obniża ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi płciowo, w szczególności HIV(38-66%), kiłą i wrzodem miękkim a także HPV wysokiego ryzyka onkogennego.
  • U partnerek obrzezanych mężczyzn zmniejsza się ryzyko raka szyjki macicy, infekcji bakteryjnych pochwy, rzęsistkowicy i HPV.
  • Profilaktyka zakażeń dróg moczowych – głównie u dzieci.
  • Profilaktyka zapaleń żołędzi prącia i napletka – Balanoposthitis – bakteryjnej infekcji powodującej obrzęk napletka, ból i wyciek wydzieliny ropnej z cewki moczowej.
  • Na podstawie licznych badań klinicznych stwierdzono, że obrzezani mężczyźni są 3-4x mniej narażeni na pojawienie sie nowotworu prącia. Chociaż, nowotwory te są dosyć rzadkie, to zabieg obrzezania można polecić u mężczyzn z czynnikami ryzyka.

Wskazania do zabiegu

  • Stulejka – najczęstsza medyczna przyczyna obrzezania. Jest to stan w którym jest utrudnienie bądź brak możliwości odprowadzenia napletka z żołędzi.
  • Załupek – stan uwięźnięcia odprowadzonego napletka w rowku zażołędnym, powodujący obrzęk i niedokrwienie. W rzadkich przypadkach mogąca doprowadzić do martwicy żołędzi. Po ewentualnym manualnym odprowadzeniu napletka, wskazane jest wykonanie obrzezania w dalszym terminie.
  • Krótkie wędzidełko – stan powodujący dyskomfort i ból podczas stosunków, czasami mogący powodować zmianę krzywizny prącia. W czasie stosunków może dojsć do naderwania lub całkowitego przerwania wędzidełka.
  • Stany zapalne napletka i żołędzi (balanoposthitis)
  • Nadmiar luźnej skóry napletka zakrywający żołądź nawet w czasie w wzwodu i powodujący dyskomfort w czasie stosunku.
  • BXO – Balanitis Xerotica Obliterans – zmiany przedrakowe prącia, prowadzące do marskości żołędzi i napletka, zwężeń ujścia zewnętrznego prowadzące rzadko aż do całkowitego zatrzymania moczu.
  • Liszaj twardzinowy
  • Niektóre choroby weneryczne, wg. zaleceń lekarza

Wpływ obrzezania na wrażliwość prącia i funkcje seksualne

Wyniki badań nad zagadnieniem zmian w funkcjonowaniu pacjentów po zabiegu obrzezania są zróżnicowane. Ocena efektu operacji jest bardzo subiektywna. Wśród pacjentów obrzezanych w dorosłym wieku, większość zgłasza poprawę jakości życia bądź brak jakiejkolwiek zmiany, aczkolwiek zdarzają się także pacjenci skarżący się na obniżenie poziomu doznań seksualnych. Brak jest jednak dowodów na istnienie szczególnych receptorów sensorycznych w skórze napletka, innych niż występujących na reszcie prącia. Cześć pacjentów zachwala obrzezanie, właśnie ze względu na mniejszą wrażliwość a co za tym idzie zapobieganiu przedwczesnym wytryskom i wydłużeniu stosunków. U części zabieg eliminuje nadwrażliwość żołędzi powodującą dolegliwości bólowe.  Zabieg nie ma wpływu na doznania podczas orgazmu.

Okres pooperacyjny

Po zabiegu zakładany jest wokół rany sterylny opatrunek i stosowana elewacja prącia na 24h aby zmniejszyć ryzyko krwawienia i obrzęk limfatyczny. Po tym okresie pacjent zgłasza się na kontrolę. Jeśli lekarz nie stwierdzi krwawienia i problemów z gojeniem, choremu zaleca się zmianę opatrunków 2x dziennie oraz delikatne przemywanie rany środkiem odkażającym przez kolejne kilka dni. Opcjonalnie można stosować antybiotyki po zabiegu. Mogący wystąpić po operacji ból, należy uśmierzyć środkami przeciwbólowymi przepisanymi przez lekarza.

Abstynencja seksualna powinna trwać od 4-6 tygodni.

Pierwsze mikcje mogą spowodować ból cewki a utrudniony wypływ moczu z powodu obrzęku cewki może utrzymywać sie przez pierwsze doby po zabiegu. Dodatkowo może występowac nadwrażliwość żołędzi.

Brak jest przeciwwskazań do szybkiego powrotu do codziennych aktywności pod warunkiem unikania ciężkiej, fizycznej pracy w ciągu kilku najbliższych dni po zabiegu. Unikać sportu i ćwiczen do czasu wygojenia rany.

Powikłania obrzezania

Jak w każdej procedurze chirurgicznej, krwawienie i infekcje są najczęstszymi powikłaniami po zabiegu obrzezania u dorosłych. Innymi możliwymi komplikacjami są krwiaki, obrzęki, ból, niezadowalający efekt kosmetyczny, rozejście się szwów rany na skutek erekcji przed pełnym wygojeniem. Poważne powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko.

Rodzaje obrzezania

High and Tight, High and Loose, Low and Tight, Low and Loose. Sposoby wykonania zabiegu, różnią się od siebie ilością pozostawionej skóry napletka i prącia oraz umiejscowieniem blizny – bliżej bądź dalej od żołędzi prącia. W tych wszystkich rodzajach leczenia, po zabiegu żołądź pozostaje odsłonięta.